Lausanne

Město nacházející se ve frankofonní části Švýcarska, známe jako olympijské město na břehu Ženevského jezera. Ve městě sídlí olympijský výbor a je zde i olympijské muzeum. Veřejnou dopravu ve městě a okolí provozuje společnost TL.


Plán sítě.

Metro

Jediné město ve Švýcarsku provozující metro. V současnosti jsou v provozu dvě linky M1 a M2, ve výstavbě je linka M3, která bude dokončena v roce 2020 a první úsek v roce 2014. Linka M2 je tzv. lehké metro a s automatickým řízením. Linka M2 vede ze stanice Ouchy u Ženevského jezera (373 m.n.m.) do zastávky Les Croisettes (711 m.n.m.). Jedná se o nejstrmější metro na světě. Linka M1 vede ze zastávky Lausanne-Flon do městečka Renens poblíž Lausanne. Zatímco linka M1 je vedena převážně venku, linka M2 je naopak vedena tunelem. Linka M2 vede i přes hlavní nádraží ve městě, kde je možný přestup na vlaky. Intervaly na linkách jsou v sedle 7 minut, ve špičce i 4-5 minut a večer 10 minut.


Železnice

V rámci města a okolí je provozována S-Bahn. Ve městě v současnosti probíhá výstavba další železniční zastávky pro urychlení přepravy po městě. Krom příměstské železnice zde projíždějí dálkové vlaky spojující město se zbytkem Švýcarska – Ženeva, Bern, Curych, Basilej, St.Gallen. Ale zajíždí sem i vlaky TGV jezdící do Paříže a vlaky Trenitalia jezdící do Milána.


Hlavní nádraží v Lausanne.

Vodní doprava

Provoz lodních linek na Ženevském jezeře zajišťuje společnost CGN. Linky z Lausanne jezdí na druhou stranu jezera do Francie nebo podél švýcarské strany jezera směrem do Ženevy.

Autobusy a trolejbusy

Páteř dopravního systému v Lausanne, směřují do středu města od okrajových částí. Společně s trolejbusy nabízejí cestujícím pohodlné cestování. Vozy jsou klimatizované a stáří vozového parku se postupně snižuje. V noci ve městě funguje noční doprava, vázána k zastávce Lausanne-Flon, která je umístěna ve středu města.

Fotogalerie


Autor: Filip Hercík | Přidáno: 19.8.2011 | Aktualizováno:
 
© MHDinfo.cz | Portál nové generace - CZIN.eu | 2006-2013